SONGS THAT MADE ME
Bülent Gültek - Hidden Place (Björk).jpe

Bülent Gültek, Hidden Place (Björk)

 

Björk, bilinçaltımın bir yerlerinden yakalayan müziği, albüm temaları, kostümleri ve video klipleriyle benim için tam bir ilham kaynağı. Vespertine albümünden “Hidden Place” beni kolayca içine alıp, hiç duraklamadan çizdiğim bir şarkı oldu. Yeniden çok fazla dinleyip, iyice kaptırdım.

Mert Tugen - Nowhere Man (The Beatles)

Mert Tugen, Nowhere Man (The Beatles)

Nowhere Man bence The Beatles için dönüm noktası sayılabilecek şarkılardan birisi ve sanki hepimizi anlatıyor gibi. Yellow Submarine filmindeki haliyle de daha çok derinleşiyor ve anlam kazanıyor benim için. 

 

Yok bir bakış açısı 

Ya da gidecek yeri

Sen ve ben gibi... 

 

Beni de buralardan yakalıyor.

Merve Yiğit - Habibi (Tamino)

Merve Yiğit, Habibi (Tamino)

 

Uzanıp tekrar tekrar dinlediğim, her dinlediğimde ruhuma derinden işleyen, duygusunu hissettiren, beni dünyadan koparan, hüznün yanında huzur da veren, karanlık ama bir o kadar da aydınlık ses ve şarkı.

Burak Beceren - Seni İstiyorum (Sezen Ak

Burak Beceren, Seni İstiyorum (Sezen Aksu)

Neden bu şarkıyı seçtim? Öncelikle şarkı gerçekten çok güzel. Çocukluğumdan kafama kazınmış aşırı akılda kalıcı ana melodisi olsun, Aysel Gürel ve Sezen Aksu’nun tutku dolu sözleri olsun (ki tutku önemlidir dostlar), bu kadar aksaklarla dolu ritmine rağmen oradan böyle bir pop şarkısı çıkartabilmiş Onno Tunç’un dehası olsun, ilk dinlediğinizde asla fark etmeyeceğiniz nakarat girişinde arkaya saklanmış funky gitarları olsun, resmen 10 üzerinden 10 bir eser kendisi. Uzun zamandır fan-art yapmak istediğim de bir şarkıydı, zira sözlerin anlattığı hikayenin sıralaması, çizgi roman estetiğinde anlatılmaya ve tarafımdan sürrealize edilmeye aşırı müsaitti, çünkü öyle de bi adamım biliyor musunuz :)

Saydan Akşit - Everything In Its Right P

Saydan Akşit, Everything In Its Right Place (Radiohead)

 

Kid A albümü beni çok etkilemiş bir albümdür. Everything In Its Right Place şarkısını da ilk dinlediğimde inanılmaz etkilendiğimi hatırlıyorum. Beni bir duygu karmaşasına sokan, sonunda da içime umut ve huzur dolmasını sağlayan şarkıdır.

Cincinius - Green Grass (Tom Waits)

Cincinius, Green Grass (Tom Waits)

 

Mırıldanması kolay bir şarkı. Yeşil çimenlere yatırır.

Derin Çiler - Bored (Deftones).jpg

Derin Çiler, Bored (Deftones)

Deftones'un yeri benim için başkadır. Adrenaline albümünün açılış şarkısı Bored, Deftones'un ilk dinlediğim şarkısıydı ve anında etkilenmiştim. Bunda grubun o hüzünlü agresif soundunun yeri büyüktür ve Bored kısa bir özeti gibidir albümün. Tabii ki o zamanlar zar zor bulup indirdiğimiz realvideo formatında, 3 pixel çözünürlükte izlediğimiz klibinin etkisi de büyüktür.

Dilara Özden - Healing (In Hoodies)

Dilara Özden, Healing (In Hoodies)

Glennis - I Wish I Was The Moon (Neko Ca

Glennis, I Wish I Was The Moon (Neko Case) 

Bundan yıllar önce Kadıköy'de evimin penceresinden bakarken ilk defa dinlediğim ve bir anda bulutların arasından beliren dolunay ile göz göze geldiğimde, şarkının sözleriyle hayatım o kadar benzerdi ki beni derinden etkilemişti. Ne zaman yalnız hissedersem yada hissetmek istersem sahil kenarına çekilip kayalıklarda dinlediğim ya da çok sevdiğim insanlara mırıldanıp yalnızlığımı paylaşılabilir kıldığım bir şarkı bu. Bazı şarkılar üzgün olmasalar da bir burukluk taşırlar, bu şarkı da benim için mavinin sese dönüşmüş gibi, ben gibi. 

Birce Kirkova - Fear (Kendrick Lamar)

Birce Kirkova, Fear (Kendrick Lamar)

 

Beni şarkının en başındaki paragraf çok etkilemişti, o da şudur;

 

Why God, why God do I gotta suffer?

Pain in my heart carry burdens full of struggle

Why God, why God do I gotta bleed?

Every stone thrown at you restin' at my feet

Why God, why God do I gotta suffer?

Earth is no more, won't you burn this muh'fucka?

I don't think I could find a way to make it on this earth

 

Bu paragrafları düşünerek yapmıştım resmimi.

Ethem Onur Bilgiç - Everybody Knows (Leo

Ethem Onur Bilgiç, Everybody Knows (Leonard Cohen)

Kafaless - Sallimleh Aleyh (Fairuz)

Kafaless, Sallimleh Aleyh (Fairuz)

 

İnsanı ters kelepçeleyen bir şarkı, yaşanamamış ve yaşanamayacak olan aşkların ağıtı. aşırı doz hasret ve vuslat ihtimal dahilinde değil. Kaygısız ve beklentilerden uzak. Zararlı safındaki duygulara “kusura bakmayın, size yerimiz yok” diyor. Yani yalnızca, “benden ona selam söyleyin, gözlerinden öpüyorum”.

Merve Atılgan - The Scene of the Crime (

Merve Atılgan, The Scene of the Crime (Moderator)

Spontane bir şekilde dinlerken bir anda gelen geçmiş (anılar) ve ilham ikilisinin verdiği ruh haliyle çizdiğim, bir moddan tam zıddına saniyesinde beni geçiren parçadır kendisi. Gecenin köründe keyfimi yerine getirip bir de şarkının sözlerinden aldığım ilhamla İngilizce kafiyeli sözler de yazdırmıştır çizimin üzerine. Genel olarak bulunduğu albüm "Sinners Syndrome" favori albümlerimden biri olmuştur dinlediğim zamandan beri. 

Can Dağlı - Turkish Disco (Fugazi)

Can Dağlı, Turkish Disco (Fugazi)